پیام خطا

  • Notice: Undefined offset: 8 in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۷ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۷ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 8 in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۸ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۸ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 8 in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۹ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۹ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).

مفهوم مقاومت در آثار دفاع مقدسی منحصر نمی‌شود

علی جولایی:

مفهوم مقاومت در آثار دفاع مقدسی منحصر نمی‌شود

علی جولایی از کارگردان‌های شرکت‌کننده در سیزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت معتقد است، مقاومت مفهومی است که منحصر به آثار دفاع مقدسی نمی‌شود و مضامین اجتماعی هم می‌تواند چنین مضمونی را در خود داشته باشد.

علی جولایی نویسنده و کارگردان نمایش «یک شاخه گل با بوی وارطان» که در بخش صحنه‌ای سیزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت شرکت کرده است درباره جایگاه تئاتر مقاومت توضیح داد: جنگ و دفاع موضوعی است که همواره در بین مردم ایران جذابیت دارد زیرا مردم ما شخصاً جنگ را تجربه و جزئیاتش را با همه وجودشان لمس کرده‌اند. بنابراین بازآفرینی وقایع جنگ برایشان جذابیت بسیاری دارد اما این جذابیت تا زمانی خواهد بود که به سمت کلیشه و تکرار نرویم.

این نویسنده افزود: اگر ما بتوانیم به دور از هرگونه کلیشه و شعارهای تکراری که موجب دلزدگی مخاطب می‌شود، ایده‌ها و دیدگاه‌های نو خود را در این مقوله بگنجانیم و خلاقیت را با حقایق جنگ تلفیق کنیم به گونه‌ای که حرف تازه‌ای برای گفتن به مخاطب داشته باشیم آنگاه موفق خواهیم شد که او را با اثر خود درگیر کنیم و این بدین معناست که به جذابیت لازم در یک اثر دفاع مقدسی دست یافته‌ایم.

کارگردان نمایش «درد خفیف» در مورد اینکه جشنواره تئاتر مقاومت چگونه می‌تواند به ارتقای سطح آثار تولیدی با موضوع دفاع مقدس کمک کند، عنوان کرد: این جشنواره می‌تواند از لحاظ موضوعی جامعیتی بیشتری داشته باشد تا تأثیرگذاری و کارآمدی آن ارتقا یابد. مقوله مقاومت می‌تواند صرفاً در حیطه جنگ مطرح نشود بلکه در دیگر مقوله‌های اجتماعی نیز مطرح شود. وقتی جشنواره‌ای نام مقاومت را دارد باید به هنرمندان این اجازه را بدهد که با ایده‌پردازی‌های نو مقاومت را به شکل‌ها و در ابعاد گوناگون نشان دهند تا در نهایت موجب ترویج فرهنگ مقاومت به شکل گسترده در جامعه شود.

جولایی در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان آثاری در ژانر دفاع مقدس خلق کرد که مورد پسند مخاطب امروزی هم باشد، گفت: آثاری که واقعیت صرف را به نمایش بگذارد نمی‌تواند رضایت و توجه مخاطبان را جلب کند، همچنین آثاری که برخی از نکات یا شخصیت ها را بیش از حد برجسته و بزرگ‌نمایی کند نیز موجب دفع مخاطب می‌شود.

وی همچنین اشاره کرد: بیشترین میزان موفقیت در جلب رضایت مخاطبان مختص آثاری است که در کنار بیان واقعیت مقداری تخیل را هم در بر بگیرند، زیرا به طور حتم برای خلق یک اثر دراماتیک، تخیل نویسنده و نحوه پردازش و ترکیب آن با واقعیت امری ضروری است.

این کارگردان در پایان درباره موضوع نمایشش در جشنواره تئاتر مقاومت توضیح داد: «یک شاخه گل با بوی وارطان» روایت‌گر ماجراهایی است که در قطاری که مجروحان جنگی را به پشت خط مقدم منتقل می‌کند، رخ می‌دهد. این داستان مربوط به اوایل جنگ است و روابطی را که در این قطار شکل می‌گیرد به نمایش می‌گذارد.