پیام خطا

  • Notice: Undefined offset: 8 in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۷ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۷ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 8 in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۸ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۸ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 8 in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۹ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۹ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).

از مناسبتی شدن تئاتر جلوگیری كنیم

گفتگو با مالك حد پور سراج به بهانه اجرای نمایش "نقطه ته خط" در فرهنگسرای بهمن

از مناسبتی شدن تئاتر جلوگیری كنیم

تا وقتی حمایت خوبی صورت نگیرد نباید انتظار داشت نمایشنامه خوبی تولید شود.سراج وضعیت فعلی نمایشنامه نویسی در حوزه جنگ و مقاومت را بحرانی دانسته و گفت:‌ عدم حمایت مادی و معنوی از نویسندگان نوپای عرصه دفاع مقدس باعث شده است نمایشنامه‌نویسی ما در این حوزه دستخوش بحران شود و تئاتر دفاع مقدس همچون بچه های دوره جنگ مظلوم واقع شود.زمانی كه حمایت در خور این عرصه نباشد متن خوب هم ارائه نخواهد شد و در نتیجه اجرای خوبی هم نخواهیم داشت.وی معتقد است كه نمایش در ایران بیشتر شوخی تلقی می شود و افزود: ما در تمام زمینه‌های تئاتر نیازمند مشاركت فرهنگی از سوی نهادهای فرهنگی هنری هستیم تا از مناسبتی شدن برخی نمایش ها و كلیشه شدن آنها جلوگیری كنیم . باید به تئاتر به عنوان نیاز اجتماعی مردم نگاه كنیم.نمایش نقطه ته خط در مورد مواجه انسان با جنگ و تأثیرات جنگ به عنوان یك پدیده ناخواسته در زندگی انسان است.این نمایش سه دسته آدم را مورد بررسی قرار می دهد دسته اول كه حضور غیرمستقیم دارند و دسته دوم نمی خواهند بجنگند و ناچاراً بر سر دوراهی قرار می گیرند و گروه آخر فرصت طلبانی در جنگ بودند كه به فكر بدست آوردن منافع خود بودند.كارگردان نمایش "نقطه ته خط" در مورد كار بعدی خود گفت:‌ در حال بازنویسی نمایش "خونه خالی نیست" هستم كه در مورد سه نفر است كه در یك خانه به طور اتفاقی دور هم جمع می شوند و ادعای مالكیت آن خانه را دارند.

او در پایان گفت : امیدوارم نهادهایی مانند انجمن تئاتر دفاع مقدس مسئولیت بیشتری را در زمینه تولید نمایش های صحنه‌ای و خیابانی با موضوع دفاع مقدس بر عهده گیرند تا هنرمندانی كه در این عرصه فعالیت می كنند با فراق خاطر بیشتری به موضوعات جنگ بپردازند. مطمئن باشید تا تولید نباشد نمی توان انتظار داشت نمایشنامه خوبی در این عرصه خلق شود.