پیام خطا

  • Notice: Undefined offset: 8 in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۷ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۷ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 8 in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۸ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۸ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 8 in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۹ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۹ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).

تغییر و بازنویسی در متن کلاسیک "یرما"

رضا گوران

تغییر و بازنویسی در متن کلاسیک "یرما"

کارگردان نمایش "یرما":متن هایی که از نگارش آنها سالها می گذرد، برای اجرا در زمان معاصر باید بازنویسی شوند.رضا گوران کارگردان نمایش "یرما" در گفتگو با خبرنگار تئاتر مقاومت گفت: علاقه فراوانی به گارسیالورکا دارم و به همین دلیل قصد داشتم ۲۴ ساعت زندگی پایانی او را به روی صحنه بیاورم اما به دلیل بروز برخی از مشکلات تصمیم گرفتم یکی از متن های او را برای اجرا انتخاب کنم.وی افزود: گروه ما ابتدا ساختار اجرایی یک اثر را پیدا می کند و سپس بر اساس آن متنی را برای اجرا انتخاب خواهد کرد. نمایش "یرما" را نیز به همین شکل انتخاب و در بخش مسابقه بین الملل بیست و ششمین جشنواره تئاتر فجر شرکت دادیم. در جشنواره فجر کاندیدای کارگردانی، نمایش و طراحی صحنه شدیم و جایزه اول بازیگری زن را نیز دریافت کردیم.گوران در رابطه با موضوع این نمایش ادامه داد: "یرما" در رابطه با زنی است که علاقه دارد بارور شود اما همسرش توانایی بارور کردن او را ندارد. ما قصد داشتیم از طریق این موضوع لایه ها و مسائل دیگری را نیز مطرح کنیم. سعی کردیم در این اثر به زنان بپردازیم و از حقوق آنها دفاع کنیم.وی در ادامه افزود: شخصا به دنبال پندآموزی به تماشاچی نیستیم، در کل سعی دارم. حس خود را که از اثر برداشت کرده ام به مخاطب منتقل کنم و تماشاگر از آن حس ، برداشتی آزاد داشته باشد . به دنبال هنر پیام رسان نیستم و ترجیح می دهم پیامی در اثرم نداشته باشم.این کارگردان تئاتر تصریح کرد: در نمایش "یرما" با وجود چند شخصیت، یک موقعیت را به تصویر کشیدم که تحلیل خود را نیز از نمایشنامه در اثر نشان داده ام. "یرما" دارای یک پارایونا است که این امر در کل اثر از نظر روانشناسانه احساس می شود.هر انسانی ابعاد متفاوتی دارد. اکثر ما، بیشتر با خودمان صحبت می کنیم تا با دیگران، اگر این امر تبدیل به کاراکتر حقیقی شود پارایونا و اسکیزوفرنی آغاز می شود. "یرما" در اثر من چنین شخصیتی را دارد و برای نشان دادن این موضوع از چند بازیگر در یک زمان برای ایفای نقش "یرما" استفاده کردم که در بعضی شخصیت ها بی کلام و در بعضی دیگر با کلام به ایفای نقش می پردازند.وی اظهار داشت: یکی از تغییراتی که در اثر ایجاد کرده ام، حذف چند شخصیت و ایجاد شخصیت های ذهنی است. به اعتقاد من متن هایی که سالها از نگارش آنها می گذرد برای اجرا در زمان معاصر باید بازنویسی شوند که شاهد تغییراتی در آنها خواهیم بود. نمایشنامه کلاسیک "یرما" با اجرایی که گروه ما در حال حاضر دارد متفاوت است.به نظر من یک کارگردان نباید اثری تکراری را اجرا کند.گفتنی است ، نمایش "یرما" با بازی سهیلا گلستانی، ایمان افشاریان، مهدی پاکدل، اشکان صادقی، سوده شرحی، شقایق پورصمدی و نوشین سلیمانی، طراحی صحنه و لباس هدیه تهرانی، طراحی نور فرهاد مانی، آهنگسازی آرش گوران و دستیاری کارگردان نورالدین حیدری ماهر تا ۲۴ مهر ساعت ۱۵/۲۰ در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر در حال اجرا است.