پیام خطا

  • Notice: Undefined offset: 8 in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۷ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۷ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 8 in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۸ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۸ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 8 in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۹ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۹ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).

رويكردمان نگاهي سختگيرانه و منطقي به تئاتر خياباني است

جواد روشن داور بخش خیابانی پانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت:

رويكردمان نگاهي سختگيرانه و منطقي به تئاتر خياباني است

یکی از داوران بخش خياباني پانزدهمين جشنواره تئاتر مقاومت از تنوع آثار در اين حوزه خبر داد و گفت: آثار خوبي از كارگردان‌هاي شناخته شده و جوان تهراني و شهرستاني در اين بخش جشنواره حضور دارند.

به گزارش ستاد خبري پانزدهمين جشنواره تئاتر مقاومت، جواد روشن با اشاره به دقت نظر جدي در تئاتر خياباني، خاطرنشان كرد:‌ انتظار مي‌ رود در طول اين سالها يك نگرش جدي را در تئاتر خياباني ببينيم و شاهد رشد در اين حوزه باشيم ولي متاسفانه اين اتفاق نيفتاده و در عمل و با كارهايي روبه‌ رو هستيم كه انگار از سر ناچاري در فضاي باز و معابر و خيابان عرضه مي‌شوند و هيچ قرابتي با تئاتر خياباني ندارند.

روشن در ادامه افزود: اين احتياج وجود دارد که متوليان، اساتید و هنرمندان اين امر، گپ و گفتي جدي داشته باشند و ويژگي‌ ها و مشخصه هاي تئاتر خياباني و تئاتر فضاي باز و بيروني را بررسي كنند و تاثير مخاطب و جنس كار را در نظر بگيرند. اين موارد در بسياري از كارها رعايت نمي‌شود و همين يك آسيب جدي در تئاتر خياباني است.

این داور بخش خياباني در ادامه افزود: تئاتر خياباني يك هويت مستقل و كاركردهاي خودش را دارد ولي در طول اين سالها نگاهي جنبي به آن وجود داشته است. اين نگاه جنبي باعث شده كه نگاه آماری بر نگاه "كيفي گرا "غلبه كند. يعني فقط بياييم و بگوييم در اين بخش ۲۰ اثر اجرا شد و در مجموع هزار تماشاگر از نمايش‌ها ديدن كردند. چون معمولا كميت جذاب بوده و بودجه‌اي كه برايش هزينه مي‌شود از تئاتر صحنه‌اي كمتر است به نظر بخش خوبي براي ارائه آمار و ارقام است.

جواد روشن با تاكيد بر رويكرد جدي تئاتر مقاومت بر اين بخش گفت: ما نمي‌توانيم همه چي را بهم بزنيم و از نو بسازيم. در واقع ما ازنمایش هایی كه قبلا توليد شده اثر انتخاب مي‌ كنيم و اين انتخاب حتی الامكان سختگيرانه و منطقي است. اگر چيزي به درستي انجام نشده يك شب نمي‌توان درستش كرد. بايد با اين اتفاقات منطقی برخورد كرد،من وهمکارانم سعي كرديم در كنار اين نگاه منطقي سختگيرانه برخورد كنيم و حداقل بهترين‌ها يا كم غلط‌ ترين‌نمایش هایی كه وجود داشت را  گزينش كنيم.

علاقه مندان جهت مطلع شدن از برگزاری بخش های مختلف این جشنواره می توانند به آدرس www.Resistancetheater.ir مراجعه کنند.

پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و بنیاد فرهنگی روایت با دبیری حسین پارسایی در قالب اجرای عمومی آثار منتخب تهران و سایر شهرهای ایران از ۳۱ شهریور تا هفتم آذر ۱۳۹۴ در حال برگزاری است