پیام خطا

  • Notice: Undefined offset: 8 in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۷ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۷ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 8 in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۸ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۸ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 8 in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۹ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load()‎ (line ۳۶۹۹ of ‎/home/revayat/public_html/modules/user/user.module).

پرهیز از شعارزدگی جزء ویژگی‌های آثار جمشید خانیان است

در نشست نمایشنامه‌خوانی "اگر مرد کوچولویی پیداش شد که می‌خندید" عنوان شد:

پرهیز از شعارزدگی جزء ویژگی‌های آثار جمشید خانیان است

نمایشنامه "اگر مرد کوچولویی پیداش شد که می‌خندید... " نوشته جمشید خانیان در برنامه نمایشنامه‌خوانی مقاومت خوانده و مورد نقد و بررسی قرار گرفت.به گزارش دریافتی ، این نمایشنامه که با کارگردانی مهدی نصیری و همکاری نوید دهقان، فرزانه سکوتی، نیما نعمتی‌زاده و نریمان دهقان خوانده شد، توسط مصطفی محمودی مورد نقد قرار گرفت.محمودی در ابتدا، به اجرا در آمدن نمایشنامه‌های این مجموعه را به مسئولان برگزاری جلسات نمایشنامه‌خوانی پیشنهاد داد و در ارزیابی این اثر نمایشی مباحثی چون پرهیز از پرداختن مستقیم به جنگ و شعارزدگی را یکی از ویژگی‌های آثار جمشید خانیان عنوان کرد.وی شخصیت‌های محدود در نمایشنامه، چینش صحنه خلوت و با استفاده از کمترین امکانات، واکاوی و درون کاوی شخصیت‌های اثر را مورد تأکید قرار داده و افزود: این متن که در یک بازی شکل گرفته و پایان ثابت و بدون تغییری دارد، به نوعی ادای دین به کشتگان و بازماندگان جنگ است. در این نمایش زمان، مکان و آدم‌ها با ظرافت مشخص می‌شوند. نویسنده جنگ را تأیید نمی‌کند و گرچه از شعارزدگی پرهیز کرده اما مستقیماً به بخش‌های کدر جنگ می‌پردازد.وی این نمایشنامه را فاقد گره افکنی و تعلیق‌های آن‌چنانی دانست و گفت: گر چه از اواسط نمایشنامه می‌فهمیم که فرزندی وجود ندارد اما با آن همراه می‌شویم. گره اصلی نمایشنامه‌های خانیان در انتهای اثر است و همین که این شیوه را پیش می‌برد جای تقدیر دارد.مهدی نصیری نیز ضمن برشمردن ویژگی‌های اثر حسن این نمایشنامه را نزدیک کردن یک بازی به واقعیت و عیان شدن ناگهانی حقیقت عنوان کرده و افزود: این که خانیان مستقیماً به جنگ نپرداخته بلکه برعکس در تصویر کردن یک زندگی ساده، شاد و بسیار معمولی عمق خلأ موجود را به نمایش می‌گذارد برای من اهمیت داشت. خانیان به سادگی با قرار دادن یک قاب عکس، زمان را پیش می‌برد، شخصیت‌اش رشد می‌کند و به واقعیت نزدیک می‌شود.این جلسه با پرسش و پاسخ حاضران تا ساعتی بعد ادامه یافت.