تماشاگر امروز تئاتر بد عادت شده است

تماشاگر امروز تئاتر بد عادت شده است

خاکی با تاکید بر اینکه تماشاگر امروز تئاتر عادت کرده به تماشای نمایش های سرگرم کننده برود، گفت: تماشاگر امروز تئاتر بد عادت شده است.

محمدرضا خاکی مدرس و پژوهش گر عرصه تئاتر در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان اجرای نمایش جهان انزوا را ریسک بزرگی خواند و گفت: تماشاگر امروز عادت کرده به نمایشی برود که سرگرم کننده باشد. تئاتری که می فروشد و در آن شوخی های بسیاری می کنند. جهان انزوا هیچ یک از این شاخصه ها را ندارد و کسانی این نوع از تئاتر را دوست خواهند داشت کسانی هستند که فکر می کنند تئاتر فراتر از قصه گفتن است. البته لحظه خوش در تئاتر بد نیست اما متاسفانه این روزها تئاترهای ما بیشتر پر از لحظه های خوش هستند.

خاکی خطاب به نویسندگان جوان گفت: این اثر برای نویسندگان جوان این خوبی را دارد که متوجه می شوند هیچ نیازی نیست که ما بخواهیم موضوعات را خیلی پیچیده کنیم و می توانیم ساده عمل کنیم. مثل همین نمایش که دیدیم طی دو روایت از دو آدم به مساله خیلی مهمی به نام جنگ اشاره شده است. مساله ای که در حال حاضر جهان کاملاً با آن روبروست و زیبایی کار در آنجاست که این روایت در زبانی شاعرانه بیان می شود.

وی در مورد کارگردانی اثر گفت: کارگردان ایده ای دارد که به آن عمل می کند و تقریباً نمایش بی نقصی است. انتخاب بازیگران درست انجام شده به نظر من بازی خیلی خوبی ارائه دادند و فضا را به خوبی ساخته اند. این نمایش بیش از آنکه فضای نمایشی داشته باشد، فضای روایتی شاعرانه بیان است. فکر می کنم یک عنصری می توانست به کار اضافه شده و فضا را رنگ آمیزی کند و آن عنصر موسیقی است. به نظرم می شد یک موسیقی عربی در آن استفاده شود که البته این سلیقه شخصی من است که موسیقی می توانست فضا را تشدید کرده و در سکوت ها به تعمق بیشتر مخاطب کمک کند.

گفتنی است نمایش «جهان انزوا» نوشته‌ی نائومی والاس، برگردان فارسیِ رکسانا مهرافزون با طراحی و کارگردانی رضا کوچک‌زاده از ۱ تا ۲۲ مرداد ۹۵ در تماشاخانه‌ انتظامی خانه‌ هنرمندان به صحنه می‌رود. امیر محمدی و محسن خدری بازیگران این نمایش هستند که هر شب (جز شنبه‌ها) ساعت ۲۱ و به مدت ۶۰ دقیقه اجرا می‌شود.