این نمایش روایت گر وقایع عاشوراست

کارگردان نمایش سلطانعلی:

این نمایش روایت گر وقایع عاشوراست

داستان نمایش سلطانعلی درباره پسر امام محمد باقر است، که در راه رسیدن به اردهال، ناجوان مردانه شهید می شود.

محسن خسروی که به عنوان کارگردان، نمایش سلطانعلی را در قالب ویژه برنامه از عاشورا تا اربعین حسینی در کاشان اجرا می کند، درباره داستان این نمایش  گفت: این نمایش درواقع روایت گر مقطعی از زندگی سلطان علی ابن محمد باقر است، که در سال ۱۱۳ هجری قمری به دعوت اهالی کاشان قصد عزیمت به این شهر را می کند.وی افزود:  داستان در این نمایش از جایی شروع می شود ، که خبر عزیمت سلطانعلی به هشام، که خلیفه عباسی آن زمان بوده می رسد. اومی داند، که اگر سلطانعلی به کاشان برسد، بنیان حکوت عباسی به خطر خواهد افتاد، پس افرادی را مامور می کند، تا از رسیدن سلطانعلی به کاشان جلوگیری کنند. از طرفی مردم از تصمیم هشام باخبر شده و به کمک سلطانعلی می روند، اما زمانی می رسند که کار از کار گذشته است. درست در همین زمان، صحنه های عاشورا برای مردم تداعی می شود.

این هنرمند عرصه تئاتر ضمن بیان این نکته، که داستان این نمایش یکی از مهمترین وقایع تاریخی کاشان است، ادامه داد: کاشان همیشه یکی از قطب های اصلی تشیع بوده و هست. مردم این شهر هرساله تنها مراسم مذهبی تاریخ خورشیدی را، که به خاطر شهادت سلطانعلی به وجود آمده، در هفته دوم مهرماه، تحت عنوان مراسم قالی شویان گرامی می دارند. به همین منظور ما نیز نمایشمان را هشت مهرماه، که شب شهادت حضرت است، برای مردم اردهال به نمایش درآوردیم و شکر خدا اکثر مردم ازین اجرا رضایت کامل داشتند.

محسن خسروی با اشاره به اینکه، نمایش به سفارش و تهیه کنندگی شهرداری کاشان تولید شده است، گفت: نگارش نمایشنامه این اثر پنج ماه تمام به طول انجامیده و تمرینات برای اجرا، از تیر ماه آغاز شده است.کارگردان نمایش سلطانعلی گروه اجرایی نمایش سلطانعلی را اینگونه معرفی کرد: نویسندگی و کارگردانی این نمایش به عهده خودم بوده و رضا دلالت ، اکبر سعیدی،  احمد صابر طحان ،  امیر حسین حداد ، محمد حمیدی شاد ،  حمید رضا سهراب زاده ،  رضا  کریمی فینی عباس تیمور زاده ،  مرتضی پیله ور ، سعید خسروی ، زهره استادی ، بهمن صادقپور، ایمان مسعودی ، محسن آقا قدیری،  مرتضی جهانی نژاد ،  عباس گندمی ، امیر حسین ستاری ، زهرا عربی ، عبداله قریبی ، امید احمدی و امید قریبی ، بازیگران این نمایش به ترتیب ایفای نقش هستند. زهره استادی طراح لباس و زهرا عربی منشی صحنه این نمایش بوده است. همین طور اجرای نور و صدا به عهده یوسف سهراب زاده گذاشته شده و رضا دلالت ، سعید خسروی و زهره استادی اجرای گریم نمایش سلطانعلی را به عهده داشتند. احمد صابر طحان مدیرت تهیه این نمایش را عهده دار بوده و امور روابط عمومی و تبلیغات نیز برعهده حمیدرضا سهراب زاده گذاشته شده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: این نمایش علاوه بر اجرای  عموم خود در اردهال که از دهم تا بیست آبان ماه است، از پنجم تا هفت آبان، هرشب ساعت هفت میزبان مردم تهران در فرهنگسرای ارسباران است.