حضور در جشنواره برای من ملاک نیست

گفت و گو با عبدالرضا سواعدی کارگردان نمایش عالیه

حضور در جشنواره برای من ملاک نیست

عبدالرضا سواعدی در سال ۱۳۴۷ در آبادان متولد شد و فعالیت نمایشی اش را از ۱۳۷۰ با نگارش نمایشنامه ی « باز هم آبادان » که توسط زنده یاد محسن حاتمی نژاد از پیشکسوتان تئاتر آبادان کارگردانی شده و به روی صحنه رفت، آغاز کرد .خبرنگار ما در حاشیه برگزاری بیستمین جشنواره تئاتر فتح به سراغ این هنرمند رفته تا نظرش را در مورد اثرش عالیه و جشنواره تئاتر فتح جویا شود.

عبدالرضا سواعدی درباره نمایش عالیه گفت:« عالیه تولید حوزه هنری، بخش هنرهای نمایشی دفتر انقلاب اسلامی آبادان است و در واقع یکی از کارهای بومی است و کاری است که در جان بوم نوشتم. و چهار نفر بازیگران اصلی این نمایش هستند و دو نفر هم به عنوان همراهی در این  کار حضور دارند. خانم رجا پارسا، خانم روزا ایرامنش و من به عنوان بازیگران کار هستیم. در این کار عقیل محسناوی به عنوان طراحی دکور ، موسیقی و افکت را آمده کردند، آقای احمد مزرعاوی هم طراحی نور را به عهده دارند که جا دارد از آنها تشکر کرد.»

وی افزود:« در واقع عالیه یک داستان بومی و تا حدودی عشقی تاریخی است که در رابطه با  رسوم و سنت های قبیله ای یک داستان را بازگو می کند و تاثیر سنت هایی که بر روابط اجتماعی در جوامع سنتی می پردازد. درباره شخصی است که بر خلاف مردان دیگر قبیله سعی می کند نگاه جدیدتر و انسانی تری به آدم ها و پیرامون خودش داشته باشد. برای همین یک منطقه دور افتاده ای را برای زندگی خودش انتخاب می کند . شخصیتی به نام «عدنان» و در یک مبارزه ای که به قتل چند نفر می انجامد عدنان وارد حوادث جدیدی در زندگیش می شود و مجبور به دفاع می شود.»

این کارگردان جوان درباره شخصیت عایه گفت:«عالیه یک خانم است.یک شخصیتی است که مجبور می شود به عنوان خونبها به ازدواج عدنان دربیاید و ابتدا مقاومت می کند و سعی می کند مبارزه ای را برای رویارویی با این سنت قدیمی و تا حدودی ظالمانه شروع کند.

سواعدی درباره تمرینات آماده سازی این نمایش  و ایده آن افزود:« سه چهار ماه است که تمرین می کنیم. این ایده از اول در ذهن خودم بوده است. من به قصه های بومی و آدم های اطراف خودم علاقه دارم. سعی می کنم به سنت ها و نگاهی که در سرزمینم داشتم مخصوصا خوزستان که دارای جایگاه رفیعی در مسائل فرهنگیست و ریشه طولانی در تاریخ دارد و خطه هنر خیز خوزستان .محل رویدادها و مواقع بسیار عمیقی بر فرهنگ تاریخ و اقتصاد کشور گذاشته مردم اینجا به سابقه بسیار تاریخی و  سابقه حضور و مبارزاتی که برای استقلال ایران وآبادی ایران داشتند و قصه  ها و متل ها را در دل خود دارند که خیلی ها راه گشا و افقی در آینده است . برای همین من دلم می خواست از آنها نگاهشان و زندگیشان بگویم ودلمشغولی هایشان تا امروز به عنوان گنجینه بزرگی به آنها نگاه می کنیم.

وی همچنین تصریح کرد:« امسال برای اولین بار است کار ارائه کردم. سال های گذشته به عنوان تماشاگر و یک دوره هم در سال ۸۰ به عنوان داور در این جشنواره حضور داشتم. موضوع دفاع مقدس نیست اجتماعی است. من جوان در حال پیر شدن هستم و حضور در جشنواره برای من ملاک نیست و این کار را آوردم که دیده شود چون برای من پ اینکه کار دیده شود بیشتر مهم است. اما در جشنواره فتح  شرکت کردم کلا این جشنواره را دوست دارم چون ماحصل تئاتر بچه های خرمشهر و شهرهای مجاور هست. جوان تر ها باید در بقیه جشنواره ها شرکت بکنند و خودشان را معرفی بکنند و هدف اصلی من شرکت در جشنواره نیست.