​سنگلج ایده آل ترین سالن این مملکت است

هادی مرزبان کارگردان نمایش «بنگاه تئاترال»

​سنگلج ایده آل ترین سالن این مملکت است

​هادی مرزبان کارگردان نمایش «بنگاه تئاترال» می گوید:« من احساس می کنم که سنگلج مال خودمان است. واقعا اگر سنگلج گنجایش بیشتری داشت من هیچ جای دیگری برای اجرای نمایش هایم نمی رفتم. باید این را در نظر داشته باشیم که سنگلج ایده آل ترین سالن این مملکت است.»

هادی مرزبان درباره انتخاب نمایشنامه «دیوان تئاترال» به خبرنگار پایگاه خبری تئاتر دفاع مقدس گفت:« این کار یکی از آرزوهایم بوده که مدت ۱۵ سال بود که می خواستم این نمایشنامه را کارگردانی کنم. پیش از این با بنیاد رودکی صحبت کرده بودم و زمان اول خرداد را برای اجرا انتخاب کرده بودم اما مدیریت بنیاد خلف وعده کرد بنابراین نمایشنامه دیگری را برای اجرا در تالار وحدت در نظر گرفتم و تالار سنگلج را برای اجرای نمایش « دیوان تئاترال» در نظر گرفتم.»

وی درباره گرایش اش به نمایشنامه های ایرانی اظهار داشت: « همانطور که می دانید دغدغه من کارهای ایرانی است. زمانی که من از فرنگ به کشور خودم ایران برگشتم اولین نمایشی که اجرا کردم یک نمایش محلی بود و همان زمان منتقدین گفتند که مرزبان شناسنامه اش را گم نکرده است. من منکر هنرغرب نیستم کما اینکه خودم هم تحصیل کرده فرنگ هستم. هنر تئاتر ما وارداتی است و ما مجبور هستیم که تکنیک آنها را یاد بگیریم. این نیست که ما به فرنگ برویم، شناسنامه مان را پاره کنیم و مرتب از ایسم ها بگوییم.

وی افزود: « من از آن زمانی که از فرنگ آمدم حدود ۲۲ نمایشنامه از کارهای ایرانی بخصوص اکبر رادی کار کرده ام که از این تعداد ۱۲ نمایشنامه از کارهای اکبر رادی بوده است. همه ما می دانیم که ژاپن به کابوکی و هند به کاتاکالی می نازد. شما وقتی آنها را می بینید، مشاهده می کنید که از کارهای بومی شان الهام می گیرند. پس ما چرا نباید به قابلیت های بومی مان مانند تعزیه رجوع کنیم؟

وی ضمن تاکید بر رجوع نویسندگان به متون ادبیات کهن ایران گفت:« من بارها از اساتید دانشگاهی شنیده ام که بارها تکرار کرده اند که ما در ایران درام نویس نداریم. در حالی که ما فردوسی، حافظ، سعدی، ابوسعید ابوالخیر، عطار داشته ایم. پس بنابراین دلیلی ندارد که خودمان را فراموش کنیم و چشم مان دنبال دست دیگران باشد چون مرغ همسایه غاز است. بهتر این است که ما احوال خودمان را بشناسیم.»

هادی مرزبان درباره همکاری با علی نصیریان گفت:« چند سال پیش در نمایش «تانگوی تخم مرغ داغ» با آقای نصیریان همکاری داشتم و در این نمایش تعامل خوبی با هم داشتیم به قول فرزانه کابلی آقای نصیریان تمام تئاتر ایران است.»

این کارگردان پیشکسوت درباره علت انتخاب سنگلج برای اجرای این نمایش گفت :« علی نصیریان ۴۳ سال پیش این نمایش را در سنگلج کار کرده بود و اعتقاد داشت که سنگلج به درد این کار می خورد. الان سنگلج از لحاظ رفت و آمد خیلی مسیر راحتی دارد. در مقایسه با تالار وحدت شرایط سنگلج به مراتب بهتر است. تالار وحدت ما را مجبور می کرد ۶ بعدازظهر نمایش مان را اجرا کنیم. ولی این ساعت زمان مناسبی برای دیدن نمایش نیست. ولی در سنگلج ما توانستیم که اجرای مان را در ساعت ۸ شب داشته باشیم. من احساس می کنم که سنگلج مال خودمان است. واقعا اگر سنگلج گنجایش بیشتری داشت من هیچ جای دیگری برای اجرای نمایش هایم نمی رفتم. باید این را در نظر داشته باشیم که سنگلج ایده آل ترین سالن این مملکت است.»

نمایش «دیوان تئاترال» تا ۵ مردادماه ۱۳۹۶ هر روز ساعت ۸ شب در تالار سنگلج اجرا خواهد شد.